عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه وضعیت گردشگری جنگ به مقصود توسعه گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

  • آبادان

شهر آبادان مرکز شهرستان آبادان می باشد که بلندی آن از سطح دریا 3 متر می باشد و از خرمشهر 15 کیلومتر، از اروند کنار 48 کیلومتر و از اهواز 127 کیلومتر فاصله دارد . با شروع جنگ یک تیپ زرهی عراق از نوار مرزی شمال شلمچه وارد خاک ایران گردید و در 19 مهر 1359 از رود کارون عبور نمود و ضمن گسترش در شرق کارون، تا 23 مهر دو جاده آبادان – اهواز و آبادان – ماهشهر را تصرف نمود و عقبه مدافعان خرمشهر و آبادان را بست و به انتظار سقوط خرمشهر نشست . پس از اشغال خرمشهر در 4 آبان، عراقی ها در سمت جاده آبادان – ماهشهر به پیشروی ادامه داده و با عبور از رود بهمنشیر در نهم آبان وارد جزیره آبادان شدند، لیکن مدافعان آبادان در نبردی دلاورانه، نیروهای عراقی را از جزیره بیرون راندند و آبادان را از خطر سقوط نجات دادند . شهر آبادان نزدیک به یک سال در محاصره دشمن بود تا اینکه با اجرای عملیات ثامن الائمه(ع) در 5 مهر 1360، محاصره آن شکست و دشمن به غرب رود کارون رانده گردید .

مکانهای دیدنی :جزیره مینو (گلزار شهیدان،منطقه انکس(کناراروند)شهدای شرق کارون(کیلومتر 12 آبادان ، اهواز در نزدیکی روستای مارد) ، یادمان عملیات والفجر 8(نزدیک شهر اروند کنار) ، یادمان شهید تندگویان (سه راهی ماهشهر ، به سمت روستای چوئبده ـ کیلومتر 4)، کلیسای بزرگ آبادان ، مسجد رنگونیها، مسجد قدس( محل برگزاری نمازهای تاریخی جمعه در زمان جنگ)، رودخانه بهمنشیر و نخلستانهای اطراف ، سواحل رود اروند و پوشش گیاهی ، منطقه اروند کنار.

  • ذوالفقاریه

در منتهی الیه جنوب شرقی شهر آبادان منطقه ای می باشد معروف به کوی ذوالفقاری که در شمال آن رود بهمنشیر جاری می باشد و در جنوب آن جاده خسروآباد قرار دارد. صبح روز 9/8/1359 نیروهای عراقی با نصب پل بر روی رودخانه بهمنشیر وارد کوی ذوالفقاری شده و تا جاده خسروآباد پیش رفتند. با اطلاع رسانی یکی از اهالی منطقه به نام «دریاقلی» مدافعان آبادان به مقابله برخاسته و تا ساعت 1 بامداد روز بعد موفق شدند عراقی هارا به عقب برانند. در این عملیات تعدادی از رزمندگان به همراه «دریاقلی» شهید شدند. همچنین حدود 200 تن از افراد دشمن کشته و 29 تن اسیر شدند. بنای یادبودی به نام شهید دریاقلی در ابتدای کوی ذوالفقاری آبادان احداث گردیده می باشد .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • شناسایی جاذبه های گردشگری جنگ در استان خوزستان
  • مطالعه روندها و مسائل عمومی و اختصاصی گردشگری در مناطق جنگی پس از پایان جنگ تحمیلی (امواج حرکت گردشگران، سنوات، خدمات، تأسیسات و آمار گردشگران)
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • تحلیل تاثیر پیدایـش و افـزایش گردشگـران جنـگ در استـان خوزستـان به منظـور تـوسعه گردشگری در استان
  • مطالعه سابقه شکل گیری و گسترش جنگ در منطقه مورد مطالعه (استان خوزستان)
  • مطالعه فرصت ها و چالش های فراروی گردشگری جنگ به مقصود ارائه راهکارهای عملی جهت توسعه و تأثیر آفرینی این نوع از گردشگری در گردشگری ملی

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه