شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه وضعیت گردشگری جنگ به مقصود توسعه گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

مکانهای دیدنی : مسجد جامع خرمشهر ، نهرخین(منطقه عمومی شلمچه-بعد از پل نو) ، یادمان عملیات رمضان(خرمشهر، اهواز ـ کیلومتر 45 جاده شهید حسینی) ، یادمان شهدای شیمیایی بهبهان (خرمشهر، اهواز ـ کیلومتر 25 جاده شهید صفوی)، ساحل رود کارون، محل تلاقی کارون و اروند، موزه دفاع مقدس .

  • دارخوین

دارخوین روستایی می باشد واقع در 48 کیلومتری شمال آبادان، و نامی می باشد آشنا برای بسیاری از رزمندگان و عاشقان دفاع مقدس، و یادآور مظلومیت دلاورانی می باشد که غریبانه در این منطقه به شهادت رسیدند. پس از عبور نیروهای عراقی از کارون و گسترش منطقه اشغالی به سمت شمال، جبهه ای پیش روی دشمن شکل گرفت که به دلیل وجود روستای دارخوین در عقبه آن، به جبهه دارخوین شهرت پیدا نمود. با در نظر داشتن اینکه این جبهه با داشتن عقبه مناسب تا اهواز، تهدیدی عمده برای عراقی ها محسوب می گردید، آنها علاوه بر کوشش مستمر برای تحکیم خط دفاعی خود در این منطقه، بیش از هر جبهه دیگر، حملات خود را متوجه جبهه دارخوین می کردند. رزمندگان نیز برای حضور در جبهه اصلی (سلمانیه)، فاصله 20 کیلومتری دارخوین تا سلمانیه را با خودرو طی می کردند و در زیر آتش شدید خمپاره های دشمن وارد سلمانیه شده و با عبور از نخلستان های حاشیه کارون، در محدوده سلمانیه تا روستای مارد با دشمن درگیر می شدند . میدان نبرد به تدریج از مارد به محمدیه و سپس به سلمانیه رسید، لیکن با تقویت جبهه خودی در این منطقه، دشمن از سلمانیه عقب رانده گردید و درگیری ها در دو، سه کیلومتری آن (روستای محمدیه) متمرکز و سپس متوقف گردید. خط دفاعی این منطقه در آبان 1359 در فاصله کارون و جاده اهواز شکل گرفت که به خاطر شجاعت مدافعان آن به «خط شیر» شهرت پیدا نمود . از اواخر سال 1359 رزمندگان جبهه دارخوین با اعلام آمادگی برای حمله به دشمن، بر اجرای آن اصرار می ورزیدند . همین اصرار موجب عملیات فرماندهی کل قوا در 21/3/1360 گردید که طی آن نیروهای خودی منطقه ای به طول حدود 3 کیلومتر را آزاد کردند . در عملیات ثامن الائمه(ع)، رزمندگان از همین جبهه به مواضع دشمن یورش بردند و با پیشروی تا پل قصبه، این پل را منهدم کردند .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • شناسایی جاذبه های گردشگری جنگ در استان خوزستان
  • مطالعه روندها و مسائل عمومی و اختصاصی گردشگری در مناطق جنگی پس از پایان جنگ تحمیلی (امواج حرکت گردشگران، سنوات، خدمات، تأسیسات و آمار گردشگران)
  • تحلیل تاثیر پیدایـش و افـزایش گردشگـران جنـگ در استـان خوزستـان به منظـور تـوسعه گردشگری در استان
  • مطالعه سابقه شکل گیری و گسترش جنگ در منطقه مورد مطالعه (استان خوزستان)
  • مطالعه فرصت ها و چالش های فراروی گردشگری جنگ به مقصود ارائه راهکارهای عملی جهت توسعه و تأثیر آفرینی این نوع از گردشگری در گردشگری ملی

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه