مطالعه وضعیت گردشگری جنگ به مقصود توسعه گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • سو سنگرد

شهر سوسنگرد که در 57 کیلومتری شمال غربی اهواز قرار دارد در ماههای آغازین جنگ دوبار اشغال گردید. اولین بار در 6/7/1359، ارتش عراق بعد از آن که شمال کرخه را در نوردید، در منطقه سبحانیه روی کرخه پل زد و با تانک هایش وارد سوسنگرد گردید . آن روز در شهر به غیر از اندکی از نیروهای ژاندارمری، مدافع دیگری وجود نداشت . فرماندهان دشمن اداره شهر اشغال شده را به گروه ضد انقلاب «جبهه التحریر» سپردند . چهار روز بعد یعنی در 10/7/1359 رزمندگان سپاه اهواز به فرماندهی «علی غیوراصلی» شهر را آزاد کردند و خائنین را به سزای خویش رساندند. 44 روز بعد در 24/8/1359 ارتش عراق از سه طرف: سبحانیه، احیمر و ابوحمیظه وارد سوسنگرد گردید . لیکن 200 رزمنده مدافع شهر با مقاومت خود مانع سقوط شهر شدند . 2 روز بعد در 26/8/1359 رزمندگان ارتش، سپاه و ستاد جنگ های نامنظم (گروه شهید چمران) به کمک محاصره شدگان آمدند و بار دیگر شهر را آزاد کردند .

  • خرمشهر

خرمشهر در جنوب غربی استان خوزستان واقع شده می باشد. فاصله آن تا آبادان 10 کیلومتر، تا اهواز 120 کیلومتر و تا ساحل خلیج فارس 96 کیلومتر می باشد. مردم خرمشهر از نژاد آریایی و سامی هستند؛ مذهب آنها شیعه اثنی عشری می باشد و به زبان فارسی و عربی سخن می گویند. حومه خرمشهر پوشیده از نخلستانهایی می باشد که رود کارون و اروندرود آن را آبیاری می کنند. کارون در جنوب خرمشهر به اروند می پیوندد. آب خوردنی این شهر نیز از کارون تهیه و تصفیه می گردد. برق خرمشهر، مانند سایر نقاط خوزستان از شبکه برق سراسری و از سد دز تامین می گردد.
با شروع هجوم ارتش عراق در 31 شهریور 1359، این شهر در معرض تهدید و حمله قوای عراق قرار گرفت، لیکن مقاومت مدافعان شهر از اشغال سریع آن جلوگیری نمود طوری که دشمن پس از 34 روز حمله پی در پی توانست خرمشهر را در 3 آبان 1359 اشغال کند. در تاریخ 10/2/1361عملیات بیت المقدس برای آزادسازی مهمترین شهر باقی مانده در اشغال دشمن آغاز گردید و طی سه مرحله عملیات، خرمشهر در صبح روز 3 خرداد 1361، از اشغال 575 روزه ارتش عراق آزاد گردید .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • شناسایی جاذبه های گردشگری جنگ در استان خوزستان
  • مطالعه روندها و مسائل عمومی و اختصاصی گردشگری در مناطق جنگی پس از پایان جنگ تحمیلی (امواج حرکت گردشگران، سنوات، خدمات، تأسیسات و آمار گردشگران)
  • تحلیل تاثیر پیدایـش و افـزایش گردشگـران جنـگ در استـان خوزستـان به منظـور تـوسعه گردشگری در استان
  • مطالعه سابقه شکل گیری و گسترش جنگ در منطقه مورد مطالعه (استان خوزستان)
  • مطالعه فرصت ها و چالش های فراروی گردشگری جنگ به مقصود ارائه راهکارهای عملی جهت توسعه و تأثیر آفرینی این نوع از گردشگری در گردشگری ملی

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه