مطالعه وضعیت گردشگری جنگ به مقصود توسعه گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

روستای مارد در 18 کیلومتری شمال آبادان و در کنار جاده آبادان – اهواز واقع می باشد. در 19/7/1359 نیروهای عراقی در شمال این روستا با نصب پلی بر روی کارون- که به پل مارد معروف گردید – از آن عبور کردند. تعدادی از نیروهای خودی برای جلوگیری از پیشروی دشمن به روستای مارد اعزام شدند، لیکن با وجود دشت صاف و بی عارضه منطقه و نبود تجهیزات مناسب، امکان جلوگیری از پیشروی دشمن میسر نشد طوری که دشمن منطقه اشغالی را گسترش داد و روستای مارد را نیز تصرف نمود. با عملیات 21/3/1360 – که با نام فرمانده کل قوا – خمینی روح خدا – در منتهی الیه منطقه اشغالی شمال مارد به اجرا در آمد – خط پدافندی خودی به پل مارد نزدیک گردید. در پی آن ارتش عراق این پل را برچید و به دو پل قصبه و حفار که در جنوب مارد قرار داشت، متکی گردید. روستای مارد نیز تا عملیات ثامن الائمه(ع) در اشغال عراق باقی ماند .

  • یادمان شهید تند گویان

روستای سادات در پنج کیلومتری جنوب شرقی شهر آبادان واقع می باشد و رود بهمنشیر از جنوب آن می گذرد. صبح روز 9/8/1359 در حالی که عراقی ها با نصب پل روی بهمنشیر و عبور از آن قصد داشتند وارد کوی ذوالفقاری شوند، مهندس محمد جواد تندگویان وزیر نفت دولت جمهوری اسلامی به همراه تعدادی از همکارانش که بی اطلاع از حضور عراقی ها قصد داشتند وارد آبادان شوند، در این روستا اسیر شدند. مهندس تندگویان چندی بعد در یکی از بازداشتگاه های عراق به شهادت رسید.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

    شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • شناسایی جاذبه های گردشگری جنگ در استان خوزستان
  • مطالعه روندها و مسائل عمومی و اختصاصی گردشگری در مناطق جنگی پس از پایان جنگ تحمیلی (امواج حرکت گردشگران، سنوات، خدمات، تأسیسات و آمار گردشگران)
  • تحلیل تاثیر پیدایـش و افـزایش گردشگـران جنـگ در استـان خوزستـان به منظـور تـوسعه گردشگری در استان
  • مطالعه سابقه شکل گیری و گسترش جنگ در منطقه مورد مطالعه (استان خوزستان)
  • مطالعه فرصت ها و چالش های فراروی گردشگری جنگ به مقصود ارائه راهکارهای عملی جهت توسعه و تأثیر آفرینی این نوع از گردشگری در گردشگری ملی

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه